Umów się na konsultacje!

Aby otrzymać profesjonalną poradę specjalisty -

zadzwoń i umów się na spotkanie: +48 514 799 083

umów się na konsultacje: + 48 792 713 002

Twoje problemy zdrowotne mogą być związane ze

stopami.

Każda stopa jest wyjątkowa i posiada własną morfologię, na którą składa się kształt, objętość i długość. Stopy stanowią podstawę całego ciała, noszą jego ciężar. Są niezbędne dla utrzymania równowagi i dobrego samopoczucia. Stabilizują i napędzają ciało naprzód, absorbując wstrząsy.

~80% LUDZI MA NIESTABILNE STOPY

odcisk stopy na piasku

Matka Natura zaprojektowała nasze stopy tak, aby dostosowywały się do nierównego, naturalnego terenu. Sztuczne powierzchnie, takie jak betonowe chodniki, podłogi wyłożone płytkami i wybrukowane czy asfaltowe ulice stanowią duże obciążenie dla stóp.

Świat staje się coraz bardziej płaski, twardszy i mniej naturalny.

Nasze stopy maksymalnie pronują (rotują do wewnątrz), starając się dopasować do powierzchni i pozostają w tej pozycji zbyt długo, co może mieć negatywny wpływ na zdolność stopy do amortyzowania wstrząsów. Pogarsza się wtedy komfort stania, chodzenia czy biegania.

Stopa pełni głównie dwie przeciwstawne funkcje:

Musi pochłaniać wstrząs i dopasowywać się do powierzchni.

Musi również działać jak dźwignia, aby napędzać nasz ruch do przodu.

Stopa wykonuje dwa podstawowe ruchy:

pronacja
supinacja

Pronacja:

Naturalny sposób amortyzacji ciała. Podczas pronacji stopa wydłuża się, absorbując ciężar ciała, i dostosowuje się do powierzchni podłoża. Twarde płaskie powierzchnie, po jakich chodzimy, powodują, że nasze stopy w trakcie chodu mają tendencję do zbyt długiego pozostawania w pozycji pronującej.

Supinacja:

Naturalny sposób, w jaki stopa zapewnia ciału mocną, stabilną podstawę. Podczas supinacji stopa odbija się z pronacji, stając się dźwignią, która pomaga ciału utrzymać wyprostowaną postawę i poruszać się do przodu.

Podczas kroku nacisk na stopę może wynieść 3-5 krotną wartość wagi ciała.

Przeciętnie aktywny człowiek wykonuje 8,000-13,000 kroków dziennie. Jeśli stopy nie mają właściwego podparcia, niestabilny ruch może prowadzić do całego szeregu problemów zdrowotnych stóp.

wkładki - różnica kształtu